Ułatwienia dostępu

Programy Lekowe

Program lekowy to świadczenie gwarantowane. Leczenie w ramach programu odbywa się z zastosowaniem innowacyjnych, kosztownych substancji czynnych, które nie są finansowane w ramach innych świadczeń gwarantowanych. Leczenie jest prowadzone w wybranych jednostkach chorobowych i obejmuje ściśle zdefiniowaną grupę pacjentów.

Program lekowy NFZW ramach Oddziału Neurologii i Poradni Neurologicznej realizowane są programy lekowe NFZ:

  • leczenia toksyną botulinową dystonii ogniskowych i połowiczego kurczu twarzy.
  • profilaktycznego leczenia chorych na migrenę przewlekłą

Kontakt odnośnie umówienia się na termin kwalifikacji do programów lekowych – tel 17 2220 842.

Dystonia jest chorobą neurologiczną, w której pojawiają się niezależne od woli chorego skurcze pewnych partii mięśni. Ich występowanie prowadzi do wykonywania niekontrolowanych, mimowolnych ruchów skręcających bądź wyginających, co powoduje pojawienie się nienaturalnej postawy u osoby chorej.

U niektórych pacjentów występują tzw. triki czuciowe (geste antagoniste) – np.: dotknięcie dłonią twarzy powoduje chwilowe ustąpienie lub znaczną redukcję objawów dystonii szyjnej, a żucie gumy powoduje zmniejszenie objawów dystonii języka. Ruchy dystoniczne zmniejszają się w czasie snu i podczas odpoczynku.

Rekomendowaną metodą leczenia u większości pacjentów z dystonią ogniskową są iniekcje toksyny botulinowej.

W ramach programu lekowego leczmy

1. Dystonie ogniskowe:

  • Kurcz powiek – występują skurcze mięśni okrężnych oczu i innych mięśni górnej części twarzy prowadzące do nadmiernego mimowolnego mrugania lub zaciskania powiek. Może również przebierać formę, w której występują trudności z otwieraniem oczu.
  • Dystonię szyjną – mimowolne skurcze mięśni szyi i głowy powodują skręcające ruchy głowy i/ lub jej nieprawidłowe ułożenie. Ruchom głowy może towarzyszyć unoszenie się ramienia.
  • Dystonię twarzowo-żuchwowa – niezależne od woli otwieranie i zamykanie ust oraz wysuwanie języka.

2. Połowiczy kurcz twarzy – skurcze obejmujące w różnym zakresie mięśnie jednej połowy twarzy unerwione przez nerw twarzowy.